Український проєкт з охорони психічного здоров'я (UMHP) «InterFamily»

Дата публікації:23.01.2024

За кілька днів виповниться два роки з початку повномасштабної агресії Росії проти України. Останні святкові дні 2023 року та перші дні 2024 року були затьмарені жорстокими атаками Росії на українські міста, що призвели до загибелі та руйнувань серед мирного населення, а також до збільшення кількості жертв війни та потенційних вимушених переселенців.

 

За даними Державної статистики України, у лютому 2022 року в Україні, без урахування Криму, проживало понад 41,1 мільйона осіб. Понад 16,3 мільйона українських біженців були змушені покинути Україну і ще близько 8 мільйонів українців стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО). На середину 2023 року, враховуючи військові та цивільні втрати, постійне населення України скоротилося до 25 мільйонів. На жаль, жертви війни зменшать переважно репродуктивну частину населення України, що, відповідно, спричинить демографічний колапс у післявоєнній країні.

Тут, в клініці «InterFamily» ми маємо зберегти життя і здоров’я тих, хто буде відновлювати Україну, в тому числі переселенців та мешканців Ужгорода. Це наша лінія фронту.

Війна в Україні спричинила масові психічні розлади серед населення країни. Це і ті, хто втік з “найгарячіших” регіонів, і ті, хто живе в найбезпечніших районах завдяки вимушеним переселенцям і пораненим солдатам, а також щоденним рейдам з надання допомоги.

Протягом двох років клініка «InterFamily» надає безкоштовні ліки та медичні послуги вимушеним переселенцям Ужгорода, але з’ясувалося, що кількість спеціалістів з лікування психічних розладів не відповідає потребам, і українські лікарі загальної практики опинилися в центрі уваги держави. Для подолання прогалин у лікуванні психічних розладів Міністерство охорони здоров’я України запровадило курс “Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням клінічних настанов mhGAP“.

Маючи дворічний досвід надання медичних послуг вимушеним переселенцям Ужгорода та підготовлений персонал, клініка «InterFamily» розпочала реалізацію проекту “УКРАЇНСЬКЕ ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я”. розпочала реалізацію УКРАЇНСЬКОГО ПРОЕКТУ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я (UMHP).

Міністерство охорони здоров’я України випустило посібник для короткого онлайн-навчання з питань розладів психічного здоров’я. Після 30 годин навчання учасники отримують сертифікат.

На жаль, фахівці клініки «InterFamily», які брали участь в онлайн-навчанні, з’ясували, що ці курси не дають практичних навичок. Адміністрація клініки «InterFamily» направила 3 своїх лікарів загальної практики-сімейної медицини на офлайн-навчання для отримання практичних навичок, а згодом для того, щоб вони стали тренерами для інших лікарів загальної практики-сімейної медицини спочатку в Клініці, а потім в інших медичних закладах Ужгорода та Закарпатської області.

Мета проекту – навчити всіх лікарів загальної практики, сімейних лікарів клініки, основним навичкам проведення скринінгу mhGAP та надання доказової психіатричної допомоги.

1. на першому етапі проекту клініка «InterFamily» ініціювала власне НОУ-ХАУ, запровадивши скринінговий тест для виявлення депресії на основі психосоматичних скарг у 100% пацієнтів. Виявивши депресію, наші терапевти починали лікування, а в більш складних випадках направляли пацієнта до психіатра або психотерапевта закладу “ПРОЛІСОК”, фахівці якого розпочинали безкоштовну поведінкову когнітивну психотерапію. Це був короткий курс лікування, під час якого пацієнта навчали, як справлятися зі стресом і відновити певну продуктивність у своєму житті. На жаль, до кінця 2023 року “ПРОЛІСОК” припинив отримувати фінансування від ЮНІСЕФ, а тепер і “ІНТЕРСІМ’Ї”. Клінічна психологічна допомога пацієнтам «InterFamily» більше не доступна, і потреба у залученні психотерапевта або психолога у співпраці з благодійним фондом “SOS” стає нагальною. Курс лікування складається з 5-10 сеансів, вартість 1 сеансу – 1 000 гривень ($27.00).

2 На другому етапі метою є навчання всіх лікарів загальної практики – сімейних лікарів клініки базовим навичкам ведення скринінгу mhGAP. Ідея полягає в тому, щоб раз на місяць проводити практичні семінари з вивченням конкретних ситуацій. Якщо цей пілотний етап буде успішним, клініка зможе поширити свій досвід серед інших клінік Ужгорода та Закарпаття. У нас близько 600 лікарів загальної практики в Закарпатській області, і ми плануємо проводити тренінги для лікарів загальної практики в невеликих групах.

3.На третьому етапі за допомогою PR-кампанії планується залучити ВПО до лікування у підготовлених лікарів-терапевтів клініки «InterFamily» за двома напрямками:

  1. Після проведення скринінгу ми плануємо використовувати безкоштовні антидепресанти та інші психотропні препарати, які надаються міжнародними донорами та українською державою пацієнтам з помірними психічними розладами.

  2. Використання методів психотерапії для пацієнтів з тривогою та депресією. Клініка працює над дослідженням плацебо з відкритою етикеткою для лікування помірних психосоматичних розладів, тобто психічних розладів невротичного походження, коли об’єктивна органічна причина не може бути встановлена. Таке лікування має на меті зменшити тягар додаткових постнегативних наслідків для здоров’я, а також у випадках, коли вартість ліків є надто високою для пацієнта. Вона надається лише за згодою пацієнта та в межах етичних норм. Антидепресанти можна застосовувати через місяць після заборони плацебо з відкритою етикеткою.

Запропонований клінікою «InterFamily» проект ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я Клініка “ Україна” ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ПРОЕКТ (UMHP) може допомогти вирішити проблеми надання психіатричної допомоги в Ужгороді та Закарпатській області, якщо вдасться залучити додаткове фінансування.

Кількість наших донорів постійно зростає. Нещодавно ми отримали перший внесок у наш новий ПРОЕКТ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ (UMHP).

Ми вдячні всім нашим добрим друзям і жертводавцям, які продовжують нас підтримувати, і нагадуємо рахунок для пожертв у євро

Ім’я: ХАБОР ПЕТРО

Адреса банку: 4800 Vasarosnameny, Szabadsag square 33.

Адреса одержувача: 90202, м. Берегове, вул. Б. Хмельницького. 10/A УКРАЇНА

IBAN: HU63 1177 5441 2884 8886 0000 0000

SWIFT: OTPVHUHB

Номер телефону: +380955772240

E-mail:[email protected]

Мета: Біженці в Ужгороді, Павло Колесник

Оригінал: https:%28umhp%