Дата публікації:14.11.2024
|Автор: Русановська Ольга Володимирівна
Якщо Ваша дитина захворіла на ГРВІ, найперше вона потребує спеціального догляду. Насамперед забезпечте їй достатнє пиття (тепле пиття полегшує кашель), свіже прохолодне повітря (18-20˚С), зволоження носових ходів (зрошування для дітей старше 2-х років і закапування по 1 краплі спеціальних соляних розчинів). Перші три доби захворювання підвищена температура тіла є звичайним проявом, і не варто її знижувати лікарськими засобами , якщо вона нижча за 38˚С для дітей до 1 року та 39˚С у старших дітей, якщо інакше не рекомендує лікуючий лікар.
Основними симптомами є кашель, нежить, підвищення температури тіла. Слід пам’ятати про небезпечні ознаки при високій температурі, яка може також погано збиватися:
Такі симптоми свідчать про важке захворювання і дитина потребує негайної госпіталізації в реанімаційне відділення.
Також дитина потребує, хоча і не такої негайної, але все ж госпіталізації, якщо в неї задишка, яка супроводжується утрудненим вдихом (зазвичай починається з гавкаючого кашлю), що є небезпечним для дітей до 2-х річного віку чи подовженим утрудненим видихом. Не слід плутати пропасницю (озноб) з судомами.
При високій температурі тіла у дитини старше 1 року слід пам’ятати, що при 38-38,5˚С найкраще спрацьовують власні противірусні фактори захисту, тому, при відсутності вищевказаних небезпечних ознак, хорошій переносимості не варто старатися її нормалізовувати. Хоча, потрібно пам’ятати, що повноцінний сон також сприяє роботі організму, спрямованій на боротьбу з вірусом. Тому, коли дитина хоче спати, а температура «заважає» (це проявляється неспокійним сном, частими здриганнями, які пробуджують дитину тощо), варто трохи знизити підвищену температуру тіла до комфортної, застосовуючи лікарські засоби у меншому дозуванні.
Підвищення температури тіла перебігає у двох фазах. Спершу, коли іде підйом температури, у дитини може спостерігатися пропасниця (озноб), холодніші кінцівки, бліда шкіра, дитині холодно. Це так звана «біла гіпертермія». В такий час потрібно дитину зігріти (грілками, грудну дитину взяти на руки, притулити до себе, щоб зігріти власним тілом, відпоювати теплішим питтям). Пам’ятайте, в ці хвилини можуть бути судоми (при них дитина не контактна, без свідомості, може синіти, скорочення м’язів досить «крупні», дитину «вигинає» тощо) . При досягненні піку температури, дитина червоніє («горить»), стає гарячою на дотик, в тому числі і кінцівки. В цей час дитину можна розкрити і обтерти теплою (! ≈25-30˚С) водою, давати їй прохолодне пиття. Зазвичай, дитина почуває себе набагато комфортніше, ніж в першому випадку.
Якщо за три дні дитині не стає краще, обов’язково зверніться до лікаря. При ГРВІ, зазвичай, дитина достатньо активну, або стає активнішою при деякому зниженні температури, і ,тоді можна очікувати покращення через три дні, і раніше. Якщо маму щось тривожить, наприклад, надмірна млявість, інші симптоми, що не вкладаються в ГРВІ, зверніться до лікаря.
Джерело: Інтегроване ведення хвороб дитячого віку. Протокол МОЗ України, N 1945 від 14.09.2021
https://www.dec.gov.ua/mtd/integrovane-vedennya-hvorob-dytyachogo-viku/