5-ЗІРКОВИЙ СІМЕЙНИЙ ЛІКАР WONCA ЕВРОПИ 2023

Дата публікації: 19.06.2023

Вперше нагороду 5-зірковим сімейним лікарем WONCA Європи (європейської асоціації сімейних лікарів) у 2023 році отримав українець, наш земляк-ужгородець,  завідувач  кафедри сімейної медицини та амбулаторної допомоги, медичного  факультету №2  Ужгородського національного університету,  засновник і директор інтернаціональної клініки  «INTERFAMILY» Колесник Павло Олегович. 

Нагороду  йому було вручено на 28-й конференції  WONCA сімейних лікарів Європи, яка проходила з 7 по 10 червня 2023 року в Брюсселі.  Більше 2000 сімейних лікарів Європи було учасниками цієї конференції.

Що це таке “WONCA” ? 

WONCA — незвичайний, але зручний акронім, що складається з перших п’яти ініціалів Всесвітньої організації національних коледжів, академій та академічних асоціацій лікарів загальної практики/сімейних лікарів. Коротка назва WONCA – Всесвітня організація сімейних лікарів

Яка місія WONCA?

Місія WONCA полягає в тому, щоб покращити якість життя людей у всьому світі шляхом визначення та просування його цінностей, включаючи повагу до універсальних прав людини та включаючи гендерну рівність, а також шляхом сприяння високим стандартам медичної допомоги в практиці сімейного лікаря  шляхом:

– сприяння особистому, всебічному та постійному піклуванню про людину та сім’ю 

– сприяння рівності через справедливе ставлення, залучення та значущого розвитка усіх груп людей, особливо жінок і дівчат;

  заохочення та підтримки розвитку академічних організацій сімейних лікарів;

– забезпечення форуму для обміну знаннями та інформацією між організаціям та сімейними лікарями; 

– представлення політики та освітньої, дослідницької роботи та надання послуг сімейними лікарями іншим світовим організаціям і форумам, пов’язаним із здоров’ям та медичною допомогою. 

Нагорода WONCA за досконалість у сфері охорони здоров’я називається FIVE  STARS  DOCTOR ЕUROPE («П’ятизірковий сімейний лікар Європи»).Ця нагорода вручається щорічно у кожній регіональній WONCA  світу (WONCA Europe, WONCA America, WONCA Africa тощо), причому всі регіональні переможці розглядаються кандидатами для отримання нагороди Global Five Star Doctor («П’ятизірковий лікар світу»), яка присуджується кожні два роки, а переможець отримує нагороду на всесвітній конференції WONCA.

Ідея номінації виникла в 2000 році. Концепція «П’ятизірковий лікар» була вперше описана доктором Чарльзом Буленом, тодішнім представником ВООЗ. Ії оцінюють за такими п’ятьма критеріями: 

СІМЕЙНИЙ ЛІКАР – НАДАВАЧ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ: лікар, з холістичним підходом до медичної допомоги, тобто, який цілісно розглядає пацієнта як особистість і як невід’ємну частину сім’ї та громади та забезпечує високоякісну, комплексну, постійну та персоналізовану допомогу в рамках довгострокових довірливих стосунків.

СІМЕЙНИЙ ЛІКАР, ЗАВЖДИ ГОТОВИЙ ПРИЙНЯТИ РІШЕННЯ, який приймає науково обґрунтовані судження щодо досліджень, лікування та використання технологій, які враховують побажання людини, етичні цінності, економічну ефективність і найкращий догляд за пацієнтом.

СІМЕЙНИЙ ЛІКАР – КОМУНІКАТОР, який здатний пропагувати здоровий спосіб життя шляхом ефективного пояснення та пропаганди, тим самим надаючи допомогу окремим особам і групам зміцнювати та захищати здоров’я.

СІМЕЙНИЙ ЛІКАР – ГРОМАДСЬКИЙ ЛІДЕР, який, завоювавши довіру людей, серед яких він або вона працює, може узгоджувати індивідуальні та громадські вимоги щодо здоров’я, консультувати групи громадян та ініціювати дії від імені громади.

СІМЕЙНИЙ ЛІКАР – МЕНЕДЖЕР, який може злагоджено працювати з окремими особами та організаціями як у системі охорони здоров’я, так і за її межами, щоб задовольнити потреби окремих пацієнтів і громад, використовуючи належним чином наявні дані про стан здоров’я.

У 2023 році, на думку ради WONCA Europe всім цим кретеріям відповідав наш земляк Колесник Павло Олегович, лікар, педагог та засновник і керівник унікальної навчально-практичної  клініки INTERFAMILY, яка стала плодом  співпраці численних зарубіжних спонсорів з різних кінців світу. Клініку була створено у рекордно короткий термін за 4 місяці в умовах війни у м. Ужгород для надання первинної, а згодом і спеціалізованої медичної домомоги  внутрішньо переселеним громадянам, що постраждали від агресії російськиї окупантів у східних, центральних і південних регіонах України. Сьогодні клініка надає медичну допомогу не лише ВПО, а й  мешканцям міста Ужгорода. У роботі клініки беруть участь відомі лікарі міста Ужгорода, викладачі  УжНУ– визнані експерти, а також молоді колеги, що працювали волонтерами у згуртованому колективі з перших днів війни. 

Унікальність клініки полягає в тому, що вона окрім надання первинної медичної і спеціалізованої допомоги населенню, функціонує для практичного навчання інтернів, студентів старших курсів, волонтерів та пацієнтів, які в подальшому планують стати сімейними лікарями. Молоді фахівці залучаються до всіх елементів роботи клініки: від рецепції, долікарського обстеження, лабораторії, медичного косультативного центру, прийняття клінічних рішень сумісно з досвідченими лікарями.  

Хоча ані в 2010, ані в 2011 році ніхто не нагороджувався, за  період до 2022 року серед номінантів двічі були лікарі з Греції, і по одному разу представники Франції, Великобританії, Ірландії, Бельгії, Іспанії, Туреччини та Словенії. У 2023 році вперше найкращим сімейним лікарем Європи названо представника України КОЛЕСНИКА ПАВЛО ОЛЕГОВИЧА!      

Джерело: ncaeurope.org/video/interview-with-dr-pavlo-kolesnyk